Yagi 20m 28Ohm – DK7ZB

To już trzecia konstrukcja ale konkretna, do pracy stacjonarnej, wykonana na potrzeby naszego klubu SP5KUT, już zamontowana i działa świetnie. Antena oczywiście według projektu DK7ZB, wszystkie informacje opublikowane są na Jego stronie. Zachowano główne wymiary średnic rur, z niewielką korektą długości poszczególnych rurek.

Boom w środku 35x35mm a na końcach 30x30mm. Na końcach boomu przyspawane są dwa krótkie aluminiowe kształtowniki o wymiarach 30x60mm. Do nich przykręcone są uchwyty od przewodów ciśnieniowych o średnicy 30mm. Rury zaczynają się od środka od 30mm średnicy, stopniowane do 12mm. Rury o grubości ścianki 2mm są idealnie do siebie dopasowane, nacięte wzdłużnie na końcach ok 3cm i zaciśnięte opaskami ze stali kwasoodpornej. Kupione w odcinkach 2-metrowych zostały po krótkich testach odpowiednio skrócone aby zachować sztywność i lekkość konstrukcji.

Ponieważ ta wersja anteny ma impedancję 28Ohm, zastosowano transformator dopasowujący z dwóch odcinków kabla 75Ohm – szczegóły opisane na stronie DK7ZB. Antena po zawieszeniu nie wymagała żadnych regulacji, najlepszy SWR ma w środku pasma 20m. Aby uniknąć niepotrzebnych strat, przewód zasilający jest podłączony bezpośrednio do anteny, w specjalnej szczelnej puszce instalacyjnej AP10 a połączenie zabezpieczone w środku dodatkowo lakierem.

Więcej szczegółów na zdjęciach poniżej.

73! Grzesiek SP5LGN